Sztuczki ze światłem

Sztuczki ze światłem

Użytkowanie energii elektrycznej jest dziś konieczne, bo bez niej nie sposób wyobrazić sobie życia. Jako ludzkość uzależniliśmy się od urządzeń pochłaniających elektryczność. Implikuje  to konsekwencje ekonomiczne. Normą są wydatki na kolejne sprzęty – zwłaszcza komputery, telefony, urządzenia AGD i wiele innych.

Eksploatacja tych dóbr wiąże się nieuchronnie z rosnącymi rachunkami za energię elektryczną. Inżynierowie szukają jednak szans na redukcję kosztów. Coraz więcej oferowanych urządzeń może się pochwalić wysoką klasę energetyczną – A, A+ czy A++. Im klasa wyższa, tym mniejszy pobór prądu. Warto, by cechował się nim ten sprzęt, który pracuje najdłużej w ciągu doby, zwłaszcza lodówki oraz telewizory i komputery.

Kwestia kolejna to oświetlanie domowych pomieszczeń. Popyt na sztuczne światło rośnie jesienią oraz zimą, gdy za oknami szybciej robi się ciemno. Jeśli nie chcemy siedzieć po ciemku lub o świeczce, musimy zapalić lampę.

Dobrze, jeśli w oprawce znajdzie się dobrej jakości świetlówka energooszczędna. Zużywa ona znacznie mniej prądu od tradycyjnej żarówki, a daje intensywnie jasne światło. Warto montować tego typu urządzenia we wszystkich pomieszczeniach. Opłaca się też używać diod LED – również wytrzymałych i oszczędnych.

Oprócz tego należy pamiętać o bardzo podstawowych krokach. Gaśmy światło tam, gdzie nas nie ma i gdzie nie będzie nikogo przez dłuższy czas. W miarę możliwości odłączajmy z gniazdek sprzęty, których w danym momencie nie używamy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *